Saç Ekimi

Kısaca saçların döküldüğü alanlara dökülmemeye kodlanmış alanlardan alınan saç köklerinin transfer edilmesi işlemine saç ekimi (saç transplantasyonu) denmektedir.

Saç Ekiminin Tarihçesi

İlk saç ekimi 1940’lı yıllarda Japon Dermatolog Dr.Okuda tarafından yapılmıştır.Fakat Dr.Okuda 2.Dünya savaşında hayatını kaybetmiş ve saç ekimi konsundaki bilimsel yayınları yıllar sonra keşfedilmiştir.

1970’li yıllarda Amerikalı Dermatolog Dr.Orentreich saç ekimi işleminin kurallarını yayınlamıştır ve 1990’lı yıllarda Amerikalı dermatolog Dr.Benstain folliküler ünite nakli ile saç ekimini anlatan bilimsel makalesini yayınlamıştır.

2002 yılından itibaren FUE denilen saçların teker teker alındığı yeni bir saç ekim metodu tanımlanmış ve 2005 yılından itibaren de dünyada hızla uygulanmaya başlamıştır.

Bugün çok sınırlı vakalar haricinde FUT yani cerrahi olarak şerit çıkarılması yöntemi tercih edilmemekte, FUE yöntemi ile saç ekimi tercih edilmektedir.

Saç Ekiminde FUE Yöntemi

FUE yani follicular unite extraction yöntemi saç ekiminde çığır açmış devrim niteliğinde bir tekniktir.

Bu yöntemde genetik olarak dökülmemeye şifrelenmiş iki kulak arasındaki ense bölgesi saçları 0,6 – 0,8 mm’lik çok ince punch denilen iğneler ile bir mikro motor yardımıyla cerrahi bıçaklar kullanılmadan çıkarılmakta ve greft denilen bu follicular uniteler (1-4 arası saç teli , damar ve sinir yapıları içerir)açılan çok ufak kanallarla saçsız alanlara transfer edilmektedir.

İşlem lokal anestezi ile yapılmakta olup vakadan vakaya değişmekle 4-8saat arasında sürmektedir.

Bu işlemden yaklaşık 6-8 ay sonra istenilen şekil verilebilen doğal saçlara kavuşulmaktadır.

Saç Ekiminde Sık Sorulan Sorular ;

• İyi bir Saç ekimi nelere bağlıdır ?

1- Başında uzman bir hekimin (dermatolog yada plastik cerrah) olduğu tecrübeli bir ekip
2- Kişiye uygun saç çizgisinin belirlenmesi
3- Donör alandan iz kalmayacak şekilde yeterli greft alınması
4- Greftlerin doğru açılarla kanallara yerleştirilmesi
5- Yeterli sayıda saç ekilmesi (cm2’ye ortalama 60-80 greft)
6- Ekimden sonraki bakımın iyi yapılması (reçeteleme , yıkama , kontroller )

• FUE ile FUT arasında ne fark vardır ?

1- FUE’de cerrahi bıçak ve dikiş (sütür) yoktur, FUT’da vardır.
2- FUE cerrahi bir işlem olmadığından çok daha konforludur.
3- FUE’nin morarma,şişme,ağrı,hissizlik gibi işlem sonrası komplikasyonları FUT’a oranla çok daha azdır.
4- FUE ile daha çok sayıda greft ekilebilir (yaklaşık iki kata varan )
5- FUE ile ekilen greftlere kolay açı verilir bu nedenle daha doğal bir görünüm elde edilir.

• Saç ekiminde PRP ve FUE birlikteliği ne işe yarar ?

PRP yani kişinin kendi kanından elde edilen trombositlerden zengin plazmanın FUE saç ekimi esnasında kullanılması hem alınan greftlerin daha sağlıklı olarak ekilmesinde , hem donör alan dediğimiz verici alanın daha iyi iyileşmesinde hem de açılan kanalların çabuk iyileşmesinde çok büyük faydalar sağlamakta olup bugün saç ekiminin geldiği son nokta olarak kabul edilmektedir.

• Kaç seans saç ektirebilirim ?

Kişinin saç açıklığı çok ve donör alanı yeterliyse uzman ellerde üç seansa kadar saç ekimi yapılabilir . Bu seansların arası 2-6 ay olmalıdır.Tek seferde haddinden fazla greft alımı ile vaad eden ekimler ya kandırmacadır veya donör alanda kalıcı saç kayıplarına , izlere neden olmaktadır.Gerekli yoğunluk aralıklı seanslar ile edilmelidir.

• Saç ekimi var olan saçlarıma zarar verirmi ?

Eğer kişinin açıklığı yeteri kadar değilse yapılan ekim kişinin var olan saçlarına zarar verebilir.Bu nedenle yeteri kadar seyrelmemiş saçlara saç mezoterapisi ve saç PRP tedavisi uygulamak daha doğru bir yaklaşımdır.Ancak doğru seçilmiş vakalarda , tecrübeli ellerde yapılan saç ekimi kendi var olan saçlarımıza hiç bir zarar vermez.

• Saç ekimi kadınlara uygulanabilirmi ?

Kadınlarda sınırlı vakalar hariç saç ekimi tercih edilmemektedir.Çünkü kadınlarda erkeklerdeki gibi dökülmemeye şifreli bir donör alan yoktur.Kadınlarda daha çok saç mezoterapisi ve saç PRP tedavisi tercih edilmektedir.

• Saç ekiminin yasal prosedürü nedir ?

Saç ekimi ülkemizde bir dermatolog yada plastik cerrah sorumluluğunda ve hastane şartlarında yapılması zorunlu bir işlemdir.

• Saç ekimi sonrasında saçların çıkış hızını etkileyen faktörler nelerdir ?

1- Cinsiyet; erkeklerde kadınlara göre ekilen saçlar daha hızlı çıkar.
2- Bölge; ön taraflarda tepe bölgesine göre daha hızlı çıkar ekilen saçlar.
3- Genetik; saç uzama hızı genetik olarak kişiden kişiye değişmektedir o yüzden ekilen saçların çıkma hızıda kişiden kişiye değişir.

Ortalama erkek hastalarda ön bölge 6-7 ay,tepe bölgesi 8-10 ayda tam çıkarken bu süre kadın hastalarda 1 yıla kadar uzayabilmektedir.