Saç Prp Tedavisi

PRP (Platellet Rich Plasma) yani trombositten zengin plazma saç dökülmesinde son yıllarda devrim niteliğinde gelişme yaratmış bir saç tedavi yöntemidir.Halk arasında kök hücre tedavisi ,plazma tedavisi ,vampir tedavisi gibi isimleride olan PRP yöntemi , kişinin kendi kanı ile yapılan otolog bir tedavidir.

PRP ile saç dökülmesini durdurmak, saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını mümkün hale getirmek hedeflenmektedir.
Bu tedavi için kişiden yaklaşık 10-15 cc kan alınır ve özel bir kit içinde santrifüj ile pür PRP elde edilir.Bu trombositten zengin plazma , hücreleri tedavi etmekte çok etkili olan büyüme faktörlerini, kök hücreleri , proteinleri barındırır.Bu elde edilen plazma saçlı deriye ufak iğneler ile yüzeyel enjeksiyon (napaj) tekniği ile 1 cm’lik aralarla uygulandıktan sonra kalan miktar uygulama yapılan bölgeye püskürme tekniği ile verilerek işlem tamamlanır.

PRP yöntemi 4-6 haftalık aralıklarla 2-6 seans arasında uygulanmaktadır.

FDA (ABD gıda ve ilaç dairesi) tarafından onaylı bir tedavi yöntemidir.Kişinin sadece kendi kanından elde edildiği için allerjik reaksiyonlara neden olmaz ve çok güvenli bir işlemdir.

Saç PRP tedavisinin özeti ;

1- Kişinin sadece kendi kanından (otolog) elde edilir , çok güvenlidir.
2- FDA onaylı bilimsel bir yöntemdir.
3- Saç dökülme tedavisinde etkinliği çok yüksektir.
4- Saç mezoterapisi ile birlikte uygulandığında çok daha fazla etkilidir.
5- Her yaşta ve her çeşit dökülmede uygulanabilir.
6- 4-6 hafta arayla 2-6 seans uygulanır ve her seans ortalama 30 dakika sürer.

Saç prp uygulamasına başka maddeler ilave edilebilir mi ?

Hayır ilave edilmemelidir. Çünkü prp otolog yani sadece kişinin kendisinden elde edilerek yapılan bir uygulamadır. İlave edilen vitaminler yada başka maddeler etkisini bozmaktadır.